Connect with us
Broćika i borova smola smiruju natekle limfne čvorove

Priroda i zdravlje

Broćika i borova smola smiruju natekle limfne čvorove

Otekline na vratu, pod pazuhom ili u predjelu prepona najčešće ukazuju na borbu imunološkog sistema s infekcijom, a u rijetkim slučajevima mogu biti pokazatelj malignog oboljenja.

Ako primijetite da su vam limfni čvorovi na vratu, preponama ili ispod pazuha otekli, to je obično znak da se vaš imunološki sistem bori s infekcijom, budući da limfni sistem igra važnu ulogu u odbrani oranizma. Otok limfnih čvorova najčešće izazivaju bakterijske ili virusne infekcije, što znači da se čvorići veličine zrna graška ili graha, a nekada čak i veći, obično javljaju u sezoni gripe i prehlade, a koža na vratu koja ih prekriva uglavnom je topla i crvena. Međutim otoci mogu biti i posljedica nekog autoimunog oboljenja, poput reumatoidnog artritisa ili sistemskog eritemskog lupusa. U vro rijetkim slučajevima mogu biti jedan od prvih pokazatelja karcinoma.

Kada se treba javiti ljekaru

Ako su limfni čvorovi uvećani duže od sedmicu dana, pri čemu postaju sve veći i osjetljiviji, obavezno je javiti se ljekaru. Isto važi i ako otok prate visoka temperatura, glavobolja, malaksalost i bolovi u mišićima. Ukoliko su čvorići meki i osjetljivi, najverovatnije je riječ o infekciji, ali ako su tvrdi, postoji mogućnost da je riječ o ozbiljnijem oboljenju. Način smirivanja otoka zavisi od njihovog uzročnika, s tim što ishrana, uz konzumiranje bar šest do osam čaša vode dnevno, može biti odlična dopuna konvencionalnoj terapiji. Zdravlje limfnog sistema čuvaju zeleno lisnato povrće bogato hlorofilom, citrusi, koji obiluju vitaminima, sjemenke, avokado i riba, gdje ima zdravih masnih kiselina. Od začinskog bilja preporučuju se đumbir i kurkuma, a otoci limfnih čvorova mogu se ublažiti i upotrebom mnogih ljekovitih biljaka.

Ljekoviti kokotac

Kokotac ublažava upale, podstiče bolju cirkulaciju limfe u limfnim čvorovima i jača imuno-sitem. Čaj se spravlja tako što se dvije kašike suhog lista i cvijeta biljke stave u termosicu i preliju sa 1/2 l ključale vode. Nakon što odstoji preko noći, procijedi se i pije u gutljajima tokom dana. S druge strane, kokotac se može koristiti i u formi obloga – tri supene kašike biljke treba prokuhati u malo vode, a onda uviti u platno i staviti na otekle limfne čvorove.

-----Tekst članka nastavlja se ispod oglasnog bloka-----

Snažni lovor i bijeli luk

Lovorov list može biti dobar lijek za otekle iimfne čvorove. Napitak se priprema tako što se 5 g lista lovora prelije sa 300 ml hladne vode i zagrijava do ključanja na tihoj vatri. Sipa se u termosicu, a nakon što odstoji četiri sata, procijedi se i pije po 50 ml sat vremena prije i poslije svakog obroka, što znači da je 300 ml čaja dovoljno za jedan dan. Čaj se pije tri dana nakon čega se pravi pauza od sedmicu dana. Potom se opet uzima tri dana, pa se pauzira dvije sedmice. Međutim, imajte na umu da se ovaj lijek ne preporučuje djeci. S druge strane, može se koristiti i bijeli luk – ako ne biste da ga grickate, napravite moćnu tinkturu, i to tako što ćete  100 g izgnječenog bijelog luka preliti sa 500 ml komovice. Nakon što odstoji dvije sedmice na tamnom i hladnom mjestu, procijedite i uzimajte po kašiku svakog jutra poslije jela.

Pomažu listovi kupine i breze

Pomiješajte 150 g lišća kupine, 100 g lišća breze, po 50 g rizoma pirevine, cvijeta smilja i usitnjene dobričice, kao i 100 g usitnjenih zelenih stabljika raži. Dvije kašike mješavine sipajte u 1/2 l vode i kuhajte dva sata na tihoj vatri. Nakon toga procijedite i pijte pod 1/3 šolje tri puta dnevno, sat vremena nakon obroka. Liječenje traje 12 dana. Istovremeno koristite obloge, koje možete napraviti tako što ćete uzeti jednake količine lišća oraha, hajdučke trave, origana i imele. Dvije kašike mješavine prelijte sa 1/2 l ključale vode, a nakon što odstoji pola sata, procijedite i tečnošću namočite lanenu krpu, koju ćete kao oblogu držati na oteklim čvorovima.

Djelotvorna broćika i divizma

Broćika je poznata kao biljka koja stimuliše rad limfnog sistema i umiruje otekle čvorove. Može se koristiti u obliku čaja, koji se pravi tako što se kašičica biljke perlije šoljom ključale vode i procijedi nakon deset minuta. Piju se dvije šolje dnevno, ujutro i uveče. Može pomoći i čaj od listova divizme, koji se pravi tako što se kašika suhog lišća prelije sa 1/2 l ključale vode i procijedi nakon 10 minuta. Pije se tri puta dnevno po jedna šolja.

Hrastova kora za grgoljanje i obloge

Čaj od hrastove kore može se korisitit kao obloga za otekle limfne čvorove. Pravi se tako što se 20 g mlade hrastove kore prelije šoljom hladne vode i zagrijava na tihoj vatri. Nakon što proključa, kuha se pola sata. Procijeđenim čajem traba namočiti lanenu krpu, koja se potom obmotava oko vrata, a obloga se mijenja na svakih 20 minuta. Ista tečnost može se koristiti i za grgoljanje , to jest ispiranje grla, naročito ako otekle limfne čvorove prati bol u grlu. Osim hrastove kore, obloga se može napraviti i od alkohola i bibera – lanenu krpu traba umočiti u čist alkohol, a potop posuti istucanim crnim biberom i obmotati oko vrata.

Dragocjeni rastavić i arnika

Pomiještajte 50 g rastavića, 50 g sjemena piskavice i 20 g cvijeta arnike. Kašiku mješavine prelijete šoljom ključale vode i kuhajte poklopljeno pet minuta. Procijedite poslije pola sata i dva puta dnevno držite gazu natopljenu čajem na području oteklih limfnih čvorova. Možete koristiti i eterična ulja: pomiještajte kap ulja nane, pet kapi ulja limunove trave i dvije kapi ulja ruzmarina. Tri kapi mješavine rastvorite u litru hladne vode. Njome natopite gazu o držite je na oteklim limfnim čvorovima.

Borova smola kao lijek

Na otekle limfne čvorove treba stavljati obloge od borove smole. Prave se tako što se pomiješa jednaka količina smole i vode. Kada se smola istopi u vodi, smjesom natopiti lanenu krpu i priviti na bolno mjesto. Obloge se drže ujutru, četiri sata, kao i u toku čitave noći, a na svaki sat ih treba ponovno kvasiti. Nakon što se obloge skinu, preko bolnog mjesta pređe se gazom natopljenom čajem od kamilice, koji se pravi tako što se dvije supene kašike biljke sipaju u 4 dl ključale vode.

I crna rotkva smiruje otoke

Pet supenih kašika izrendane crne rotkve prelije se sa 8 dl vinskog sirćeta. Nakon što to odstoji dva sata, procijedi se, a gustiš se sipa na lanene krpe. To se drži na oteklim čvorovima tri sata ujutru, u podne i uveče. Svakog sata obloge se umaču u procijeđenu tečnost. Nakon skidanja obloga, bolna mjesta treba dezinfikovati čajem od kamilice, a potom svinjskom mašću.

Ispirajte grlo

Prije i poslje svakog jela treba isprati grlo čajem koji se pravi na sljedeći način: pomiještaju se tri supene kašike zdrobljenog cvijeta bijelog sljeza sa po jednom supenom kašikom usitnjenog lista i cvijeta hajdučke trave, zovinog cvijeta, lista i cvijeta kantariona, koprivinog lista i lsita cvijeta strižuše. Sve se sipa u 1,2 l ključale vode, a nakon što odstoji 90 minuta, procijedi se, zasladi medom i koristi za ispiranje. Nakon svakog ispiranja treba progutati po dva gutljaja čaja.

 

Identifikacija problema

Šta uzrokuje natečene limfne čvorove?

Limfni čvorovi obično su otečeni na jednom mjestu kada se određeni zdravstveni problemi kao što su ozljede, infekcije ili tumori, razvijaju u blizini ili na limfnom čvoru. Tako polažaj natečenih limfnih čvorova može pomoći identificirati određeni problem.

Žlijezde na obije strane vrata, ispod čeljusti ili iza uha obočno nabubre u slučaju prehlade ili upale grla. Također, one mogu oteći nakon ozljede u blizini žljezde ili kada se tumor odnosno infekcija javlja u ustima, glavi ili vratu.

Žljezde u pazuhu (pazušni limfni čvorovi) mogu oteći u slučaju ozljede ili infekcije u ruci. Rijetko uzrok aksilarnih oteklina mogu biti rak dojke i limfoma.

Limfni čvorovi u preponama mogu oteći od ozljeda ili infekcija u područiju stopala, nogu, prepona ili genitalija. U rijetkim slučajevima, rak testisa, limfom ili melanom mogu uzrokovati kvržicu na tom području.

Žljezde iznad ključne kosti mogu oteći u slučaju infekcija ili tumora u područiju pluća, grudi, vrata ili abdomena.

Kada limfni čvorovi nabubre na dva ili više mjesta, to se naziva generalizirana limfadenopatija.

Mogući uzroci su:

  • Virusne bolesti, kao što su ospice, rubeola, vodene kozice ili zaušnjaci
  • Mononukleoza (Epstein-Barr virus), koja rezultira groznicom grloboljom i umorom ili citomegalovirus (CMV) te virusne infekcije, koji uzrokuju simpotme slične onima kod mononukleoze.
  • Bakterijske bolesti kao što su streptokok glra (uzrokovan Streptococcus bakterijom) ili Lyme borelioza (bakterijska infkecija koju prenose određene vrste krpelja)
  • Nuspojave fenitionina (Dilantin), lijeka koji se koristi za sprječavanje epileptičnih napada
  • Tumori, leukemija, Hodgkinove bolesti i non-Hodgkinov limfom.
  • Sindrom stečene imunodeficijencije (AIDS) koji se razvija nakon infekcije HIV virusom. Ovaj virus napda imunološki sistem, zbog čega se tjelo teško bori protiv infekcija i bolesti.
  • Sifilis koji je splono prenosiva bolest.

 

Pratite nas na Facebook-u

I svakodnevno dobijajte nove recepte na vašem Facebook zidu

Praktična Žena - Recepti
Nastavi čitati
Možda vam se svidi i ovo...

Više u Priroda i zdravlje

Reklama

KATEGORIJE

Na vrh