Priroda i zdravlje
Ljekovita svojstva divlje kruške, celera, aloje vere i crne johe.
DIVLJA KRUŠKA KAO LIJEK
Čaj za čišćenje organizma; Dvije kašike usitnjene kore od divlje kruške sipati u 6 dl. hladne vode i zagrijati do ključanja, zatim skloniti sa šporeta i ostaviti poklopljeno da ostoji pet minuta, a potom procijediti. Ovaj čaj se pije tri puta na dan po šolju čaja pola sata prije obroka.
Čaj protiv upale bubrega; Tri kašike sitno isjeckanog lista divlje kruške preliti sa šest decilitara ključale vode, ostaviti poklopljeno da odstoji pola sata, procijediti i piti u gutljajima tokom dana.
Čaj protiv urinarnih tegoba; U slučaju urinarnih tegoba, za izbacivanje kamena iz bubrega, bolesti prostate i dijabetesa, djelotvorno djeluje čaj od listova divlje kruške. Takodje, napitak od kore ove biljke podstiče čišćenje organizma i snižava nivo šećera u krvi, a plod divlje kruške blagotvorno djeluje na organe za varenje, srce i krvne sudove.
Plodovi divlje kruške beru se od septembra do kraja oktobra, a listovi tokom ljeta.
CELER PROTIV REUME , GLAVOBOLJE I UMORA
Čaj protiv reume; 40 grama lista celera preliti jednom litrom ključale vode i kuhati 10 minuta, procijediti i piti tokom dana u gutljajima.
Sok protiv glavobolje i umora: Narendati četiri korijena celera i dvije mrkve, pa dodati 2 dl. Vrele vode i sok od jednog limuna, zatim procijediti i piti tri puta dnevno po dvije do tri kašike sat prije jela.
Celer raste kao divlja biljka uz obalu na vlažnim livadama, u močvarama, pored bara i izvorišta, ali najčešće se uzgaja u baštama i rasadnicima. Prija mu vlaga i kvalitetna zemlja.
Celer se bere od polovine septembra do kasne jeseni.
MAGIČNA SVOJSTVA ALOJA VERA
Aloja veru ili pustinjski ljiljan je jedna od najljekovitijih biljaka na svijetu. Zbog ljekovitosti aloja se u raznim dijelovima svijeta nazivana raznim imenima; biljka besmrtnosti, fontana mladosti, tihi iscjelitelj, biljka života, nebeski blagoslov, itd.
Postoji više vrsta ove biljke, ali samo njih četiri imaju značajna ljekovita svojstva. Najljekovitija i najbogatija vitaminima , mineralima, aminokiselinama, enzimima, i drugim korisnim sastojcima je Aloje Barbadensis Miller poznata kao aloja vera, što znači prava aloja. Porijeklom je iz Afrike, a vremenom se proširila na sve kontinente. Po obliku podsjeća na kaktus, ali botanički pripada familiji ljiljana, zajedno sa crnim i bijelim lukom.
Aloja je prava riznica hranljivih i ljekovitih jedinjenja koja se nalaze u gelu (u unutrašnjosti lista). Najveću ljekovitost gel dostiže poslije četvrte godine. Sadrži više od 250 biološki aktivnih supstanci. Medju njima je 12 vitamina, 20 minerala, 18 aminokiselina, 16 enzima, mnoštvo mono i polisaharida, lignina, saponina, sterola i nezasićenih esencijalnih masnih kiselina. Zbog takvog sastava predstavlja najkompletniju ljekovitu biljku i objašnjava mnogostruko njeno farmakološko djelovanje. Efikasnost aloje u poboljšanju i očuvanju zdravlja, ptvrdjuju iskustva milioni ljudi širom svijeta. Blagotvorno djeluje na kožu, ali je daleko blagotvornija ako pije.
Aloja potstiče probavni sistem, neutralizuje povišenu želudačnu kiselinu, pomaže kod nervoze crijeva, kolitisa, proliva i zatvora. Prodire kroz probavni trakt, ispira štetne bakterije i čisti crijeva.
Preporučuje se kao dodatna terapija kod bolesti žuči, ciroze, masne jetre, akutnog i hroničnog hepatitisa. Istovremeno reguliše, snižava i umanjuje oscilacije šećera u krvi. Ono što je najvažnije ona sadrži supstance koje uništavaju tumore i jačaju imunitet, jača srčani mišić i snižava nivo holesterola u krvi. Aloja kao dopunska terapija smanjuje štetne nus pojave hemo i radio terapije, te ublaćava simptome astme i svih vrsta alergije. Pomaže kod akutnih i hroničnih upala respiratornih organa (sinusa, ždrijela, pluća),te umanjuje upalu, crvenilo, bolove i otoke zglobova i mišića, ali je djelotvorna kod unanuća i upala tetiva kao i kod neuralgija, išijasa i glavobolje.
LJEKOVITOST CRNE JOHE
Crna joha je listopadno drvo koje raste na područjima do 1000 metara nadmorske visine, a najčešće raste u nižim područjima pored rijeka, potoka i na plavnim područjima. Stablo može narasti do 25 metara, kora je debela čak do 2 cm, listovi su široki usječenog vrha,po obodu cijeli, samo pri osnovi ražnjevito talasasti. Lišće je spiralno rasporedjeno, s lica ljepljivo i sa crvenkasto smedjim dlačicama u pazuhu. Muški cvjetovi (rese) su skupljeni po nekoliko na dugačkoj peteljci, dok ženske rese čine šišarku jajastog oblika koja sazrijeva u jesen. Cvjeta od februara do marta plod je orašica dužine od dva do četiri milimetra.
Bitno je naglasiti da se plodovi crne johe skupljaju od jeseni do marta odsijecanjem grančica sa plodovima, potom se plodovi odvoje i suše na promajnom mjestu. Kora se skida u rano proljeće ili jesen. Svi dijelovi johe sadrže tanine, ali su u njima najbogatiji plodovi gdje ih ima oko 2%. Crna joha sadrći i emodin i masno ulje koji se koriste kao adstringent kod stomačnocrijevnih bolesti i za zaustavljanje krvarenja iz usta i desni. Šišarke i kora mogu se koristiti kod poremećaja organa za varnje, za ispiranje usta, kod raznih koćnih oboljenja i opekotina. List johe koji sadrći antibakterijske osobine stavlja se na rane i čireve.
Čaj za čišćenje tankog crijeva; 20 gr. Šišarki johe cvjetova kamilice i slatkog korijena je potrebno za pripremu čaja. Od tako pripremljene mješavine skuhati jednu kašiku u 250 ml. vrele vode, nakon 40 minuta procijediti. Topao čaj uzimati zasladjen medom po 125 ml. poslije jela tokom sedam dana. Postupak ponoviti tri puta sa razmakom od sedam dana.
Pratite nas na Facebook-u
I svakodnevno dobijajte nove recepte na vašem Facebook zidu
Praktična Žena - Recepti
