Connect with us
MASLAČAK: Recepti za čaj, sirup, sok, džem, vino i rakiju

Priroda i zdravlje

MASLAČAK: Recepti za čaj, sirup, sok, džem, vino i rakiju

Maslačak, Taraxacum officinale, je besplatna superhrana. Ova samonikla ljekovita biljka raste doslovno posvuda i svima je na dohvat ruke. Svi su njeni djelovi upotrebljivi, a može se koristiti svjež za zeleni kašasti sok, salatu i pripremu jela (rižota, umaka ili tjestenina u kojima je zamjena za špinat). Sušimo ga za čaj, ili od njega radimo vino, džem i rakiju. Čak se i neotvoreni pupoljci mogu kiseliti kao kapare. Od maslačka se tako može dobiti cijela lepeza dijetetskih prehrambenih proizvoda – od salate do zimnice.

Popularizirali su ga kao ljekovitu biljku prvi Arapi još u 11. stoljeću, a u 16. stoljeću su ga proglasili i službenim lijekom, diuretikom. Sadrži obilje vitamina A (u listovima ga ima i više nego mrkva) i C, potom magnezija, željeza, kalija, natrija i fosfora, ali i kramičnu kiselinu, pa se ne preporuča oboljelima od artritisa. U pučkoj medicini koristi se za čišćenje, moćan je diuretik, potiče rad bubrega i stvaranje žuči, smiruje želudac, čisti jetru, smanjuje kolesterol. List maslačka se preporuča kao proljetni dodatak hrani posebno starijim osobama, trudnicama i ženama u menopauzi te dijabetičarima.

Kao sirup se koristi protiv kašlja i općenito za jačanje organizma. Korijen je blagi laksativ za liječenje zatvora i probavnih smetnji. Listovi su snažan diuretaik, s prednošću pred ostalim diureticima, jer sadrže puno kalija koji nadomješta onaj koji tijelo izgubi pojačanim mokrenjem. Kao jak diuretik maslačak potiče izbacivanje vode i metabolizam; pojačano rade jetra i druge žlijezde, pa se u probavni sustav luči više kiseline, više žuči i više sokova gušterače što pomaže probavu masne hrane.

-----Tekst članka nastavlja se ispod oglasnog bloka-----

Dakako, osoba koja je na terapiji lijekovima treba ga uzimati umjereno, jer zbog djelovanja na jetru i bubrege maslačak može omesti apsorpciju i djelovanje nekih lijekova. Također, kako razrjeđuje krv nemojte uzimati kuru maslačka ako uzimate lijekove za razrjeđivanje krvi. Pripravci od maslačka mogu smanjiti razinu šećera u krvi pa se preporučaju kao dodatak prehrani šećernim bolesnicima.

Kad se beru listovi, cvjetovi i korijen

Cvjetovi se beru u razdoblju pune cvatnje (travanj i svibanj), za sunčanog suhog vremena oko podneva kad su posve otvoreni. Koriste se svježi, ili se od njih radi sirup, sok, džem, vino i rakija. Suše se za čaj.

Listovi se beru prije cvatnje maslačka (ožujak, travanj). Koriste se svježi ili se na prozračnom sjenovitom mjestu suše za čaj. Prije stavljanja na sušenje trebaju se razdvojiti iz rozete svaki za sebe.

Korijen maslačka za sok i salatu vadi se u rano proljeće  ili kasno ljeti, a u listopadu se vadi za sušenje. Vadi se oštrim nožićem, tako da se ne zareže korijen kako ne bi izgubio sok. Ako ga sušimo, iskopani korijen se očisti od nadzemnih dijelova i opere, pa se naniže se na konac i objesi na toplo, sjenovito i prozračno mjesto. Korijen je prije cvjetanja slatkastog okusa, a nakon cvjetanja gorak. Dobro osušeni korijen je jako smežuran, sivo bijele boje, a kad ga prerežemo u sredini je žut.

RECEPTI

Sirup od maslačka

Sastojci: 300 cvjetova, 1 kg šećera, 1 l vode, 1 limun

Priprema: Na čistom mjestu udaljenom od prometa i drugih zagađivača saberite početkom proljeća (ožujak/travanj) 300 mladih proljetnih cvjetova maslačka. Stavite u lonac, prelijte s litrom vode, dodajte ocijeđeni sok jednog limuna, pa zakuhajte do vrenja. Čim zavri ugasite i ostavite da se poklopljeno ohladi i miruje preko noći.

Nakon 24 sata šupljikavom zaimačom izvadite cvjetove iz lonca, stisnite ih rukama ili u gazi kako bi se posve ocijedili u lonac, pa potom svu tekućinu iz lonca procijedite kroz dvostruku gazu u drugi lonac. U procijeđenu tekućinu umiješajte 1 kg šećera pa stavite da se lagano kuha sljedećih 3-4 sata, da se zgusne do sirupa. Sterilizirajte staklene bočice (najbolje su bočice od soka koje imaju poklopac sa navojem) i ulijte još vrući sirup u njih. Dobro zatvorite pa odložite u smočnici sklonjeno od direktnog sunca.

Ovaj sirup se može koristiti za zaslađivanje čaja ili ga se uzima na žlicu kao lijek, po želji uz dodatak soka limuna ili naranče. Pije se u proljeće kao sredstvo za jačanje i otklanjanje proljetnog umora, a cijele godine za smirivanje kašlja.

Čaj od sušenih listova maslačka

Recept: 2 dl vrele vode prelijemo preko 1 čajne žlice sušenih listova, te nakon 10-15 minuta procijedimo.

Koristi se kod kroničnih upala mokraćnog mjehura. Pije se 2-3 puta dnevno, najviše tijekom dva tjedna.

Čaj od korijena maslačka

Recept: 1 čajna žlica smrvljenog sušenog korijena stavi se u mlaku vodu. Zagrije se do vrenja pa kuha još 10 minuta i procijedi.

Pije se dva do tri puta dnevno po šalicu, prije obroka, a koristi se za probavu i čišćenje jetre, potiče znojenje, odstranjuje otrovne tvari iz krvi i tijela, čisti sluznicu dišnih organa, koristan je kod povišenog kolesterola.

Sok od korjena maslačka

Recept: U sokovniku napravite sok od svježe iskopanog korijena maslačka i pijte ga svježeg. Uz korijen možete koristiti i listove.

Korijen utječe na sva izlučivanja iz tijela, naročito žuči, otklanja iz tijela otrovne tvari koje nas čine umornima, djeluje tako da osvježava i jača. Može se uzimati i pomiješan s malo mlijeka i medom ujutro natašte. Osim toga, možete u sokovnik dodati i mrkvu, jabuku i ciklu kako biste dobili bogati multivitaminski sok.

Ljekovita salata od listova i korijena

Recept: Svježe ubrane listove i korijene maslačka prije cvatnje dobro očistite i operite, nasjeckajte pa prelijte sokom limuna. Ostavite stajati 2-3 sata, pa dodajte maslinovo ulje i sitno sjeckan česan češnjaka.

U proljeće se ova salata koristi kao čistač krvi i organizma.

Vino od maslačka

Recept: 10 šalica rascvjetanih glavica maslačka ubranih u podne po sunčanom i suhom vremenu stavite u veliki lonac pa promiješajte sa 1,5 kg šećera, koru 2 naranče i 2 limuna. U drugom loncu zavrijte vodu pa prelijte u lonac sa glavicama maslačka i stavite ih kuhati još sljedećih pola sata. Skinite s vatre i ostavite da se ohladi.

Kad se ohladilo, procijedite kroz dvostruku gazu pa u dobivenu tekućninu dodajte iscjeđeni sok 2 naranče i 2 limuna. U pola šalice mlake vode razmutimo 1 vrećicu vinskog kvasca, kad se zapjeni dodamo smjesu ukuhanom soku od maslačka uz miješanje.

Po želji možete okus i miris oplemeniti dodavanjem 10 klinčića, cimeta, naribanog đumbira i slično. Pokrijte s krpom i ostavite na toplom mjestu da stoji na toplome kako bi počelo vrenje mošta.

Nakon 5 dana, kad je tekućina provrela, ponovo procijedimo kroz dvostruku gazu, pa napunimo staklene boce i dobro ih zatvorimo i spremimo na hladno i tamno mjesto. Nakon šest mjeseci stajanja možete početi piti svoje vino od maslačka. Vino je svjetle žute boje, jako i veoma pjenušavo. Dobro je svakodnevno popiti po čašu ovog vina za jačanje organizma, poticanje metabolizma i čišćenje krvi.

Džem od maslačka

Recept: U lonac stavimo 300 svježe sabranih cvjetnih glavica, prelijemo s 3 litre vode i stavimo kuhati na laganu vatru. Kad zakuha dodajte na kriške narezana 3 limuna i 3 naranče i kuhajte dalje miješajući dok se sve ne rastoči. Možete smjesu usitniti i sa štapnim mikserom. Sada dodajte 3 kg šećera i kuhajte još miješajući dok se šećer rastopi, pa ugustite smjesu dodajući otopljenu želatinu ili neki drugi pripravak za želiranje.

Ovaj džem se preporuča jesti za doručak, pogotovo osobama koje pate od anemije i tegoba jetre.

Rakija od maslačka

Recept: U staklenku s širokim grlom poslažite četiri šake svježeg korjena maslačka narezanog na ploške i zalijete s 1 l lozovače. Poklopite i ostavite stajati dva mjeseca na sjenovitom mjestu. Potom procijedite kroz dvostruku gazu. Pije se mala čašica prije večere, kao pomoć probavi.

Pratite nas na Facebook-u

I svakodnevno dobijajte nove recepte na vašem Facebook zidu

Praktična Žena - Recepti
Nastavi čitati
Možda vam se svidi i ovo...

Više u Priroda i zdravlje

Na vrh