Priroda i zdravlje
Prirodno protiv alergija – Bilje i Zdravlje
U ovom članku donosimo vam članak o svim prirodnim načinima suzbijanja sezonskih alergija. Ovaj članak objavljen je u Magazinu “Bilje&Zdravlje”.
Prvo upozorenje pirlikom pojave polenske alergije je da nikako ne treba uzimati med i proizvode od meda. Novija istraživanja govore sasvim suprotno: alergični na polen upravo polenom treba da se leče. Nedavna studija čije je delove preneo francuski časopis “Planetes et sante”, ide u prilog onoj narodnoj “klin se klinom izbija” – da se treba fokusirati baš na namirnice na koje smo alergični, da bi smo popravili stanje. Evo kako to izgleda u praksi..
Preventivno jelovnik treba obogatiti ovim namirnicama:
- zeleno lisnato povrće
- cvekla i šargarepa
- bobičasto voće
- sve vrste luka
- domaći med
- ruzmarin
- đumbir
- citrusi
Jabuke, beli i crveni luk bogati su flavonoidom kvercetinom, koji je također antialargen.
Ananas:
Ovo voće spada u namirnice koje imaju snažno antialergijsko delovanje, a za razliku od lekova, nema štetnih nuspojava. Ananas sadrži antihistaminsku supstancu bromelain.
Karotenoidi
Protiv alergije treba konzumirati hranu bogatu karotenoidima. To su snažni antioksidansi i fitonutrijenti koji povrću i voću daju upečatljivu boju. Karotenoidima obiluju šargarepa, budneva, slakti krompir, marelice, spanać, kelj, raštan…
Omega – 3 masne kiseline
Neizostavan su sastojak svakog antialergijskog menija. Ove esencijalne zdrave kiseline smanjuju proizvodnju upalnih materija u organizmu, poput prostaglandina E2 i citokina, koji inače uzrokuju simptome alergije. Jedno nemačko istraživanje pokazalo je da je kod osoba koje su u krvi imale visok procenat omega-3 masnih kiselina bio smanjen rizik od polenske kijavice. Za “prvu pomoć” uzmite po sedam oraha na dan ili po kašiku ulja lanenih semenki dva do tri puta dnevno.
Vitamin C
Sezonske alergije može ublažiti povećan unos vitamina C, bilo ishranom (citrusno voće, šipurak, peršun, kelj, kivi) ili kroz suplemente. Studija pokazuje da 2000mg vitamina C na dan može smanjiti nivoe histamina u organizmu za 40 posto!
Kurkuma
Antihistamniska svojstva ima i kurkuma, zahvaljujući kurkuminu koji sadrži. Radi bolje apsorpcije, krukumu treba kombinovati sa zdravim masnoćama poput kokosovog ulja ili maslinovog ulja i sa crnim biberom.
Kurkumom i na prašinu
Kurkuma je sjajno sredstvo protiv alergije na prašinu. Pola kašičice kurkume staviti u šolju mleka, pusiti da provri, pa dodati malo bibera i meda po želji i popiti. Trebalo bi da se ovaj napitak pije dva puta dnevno i alergije će se brzo smiriti. Kurkuma sadrži aktivnu supstancu kurkumin, koji otčepljuje nos i prirodni je antihistaminik, a kako ima i antibakterijska svojstva, sprečiće da alergija preraste u infekciju.
Kopriva
Kopriva je snažan antihisaminik: ima prirodnu sposobnost blokiranja proizvodnje histamina u organizmu. Redovno pijte čaj od sušenih mladih listova kopirve, a može se pomešati malo listova koprive s listićima nane i od toga skuvati ukusan čaj s medom.
Jabukovo sirće
Jabukovo sirće povećava nivo kalijuma u organizmu, pa pomaže razgradnju viška sluzi i olakšava disanje kod zapušenog nosa u stanjima alergije. Sirće se pije lagano, kašika sirćeta razmućena u čaši vode.
Slani rastvor
Prljavaština i polen koji se zadržavaju u nosnim kanalima i sinusima iritiraju disajne organe, a da bi se to sprečilo probajte slani rastvor. U posudicu ulijte toplu prokuvanu ili destilovanu vodu i dodajte malo himalajske soli (na šoljicu tople vode ide četvrtina kašičice soli), pa tim redovno ispirajte nos i sinuse. Ako korisite vodu iz slavnie , obavezno je prokuvajte.
Za izbegavanje
Bilo koju alergiju da imate ili ste im skloni, na listi za izbegavanje su: alkohol, kafa, cigarete, mleko i mlečni proizvodi, čkoloada, kikiriki, crveno meso, šećer i prerađeni proizvodi. Dešava se da nekada i banane, tikivce, krastavci i žitarice pogoršavaju simptome alergije, pa se sami testirajte: ako sumnjate na neku namirnicu izbacite je iz ishrane ber na sedam dana, a kada budete sigurni, potpuno je eliminište.
Najčešći alergeni
U najčešće alergene spadaju:
- grinje
- polen
- mačke
- psi
- konji
- zečevi
- svinje
od hrane
- kikiriki
- jaja
- soja
- kravlje mleko
- plodovi mora
ostali:
- ubodi insekata
- lekovi
- buđ
- lateks
U porastu
Istraživanja britanskih naučnika pokazuju da se od 1990. do 2001. godine broj onih koji pate od alergije, povećao čak sedam puta. A poslednju deceniju i po bar još toliko. Inače, pre 100 godina reč “alergija” nije ni postojala.
Polen
Smatra se izazivačem alergija, a može pomoći u njenom suzbijanju: navikavajte organizam na polen uzimanjem domaćeg meda sa dodatkom polena – kako pčele skupljaju med u njemu ostaju i tragovi polena, pa organizam polako počinje da se adaptira i privikava na pristutnost polena iz okoline koja kod vas uzrokuje alergijsku reakciju. Uz med se mogu uzimati i drugi pčelinji proizvodi poput propolisa.
Izvor: Magazin Bilje & Zdravlje broj 394, 24. maj 2019. godine
Pratite nas na Facebook-u
I svakodnevno dobijajte nove recepte na vašem Facebook zidu
Praktična Žena - Recepti
