Ljekovito bilje
Smilje podmlađuje ne samo kožu već i jetru – Ljekovito bilje
U svetu postoji preko 600 vrsta smilja, a većina njih raste u mediteranskim oblastima Španije, Italije, Portugalije, Grčke i Afrike, kao i na jadranskom primoriju.
U ovim regijama smilje se hiljadama godina koristilo u fitoterapeutskim postupcima – stari Rimljani upotrebljavali su ga za tretman posekotina, a Grci za suzbijanje prehlada i tegoba povezanih s respiratornim organima.
Ova biljka ima svoju primenu i u kulinarstvu, kao začin, a danas je veoma cenjena i u kozmetičkoj industriji, a naročito njeno esencijalno ulje, koje je sastojak mnogih preparata za negu lica i tela. Također, može se korisiti i za pripremu kućnih melema i drugih lekovitih pripravaka za različite boljke.
Kako izgleda: Reč je o višegodišnjoj zeljastoj biljci uspravne stabljike, koja dostiže visinu otprilike pola metra. Listovi su joj duguljasti i uski, srebrenozelene ili sivozelene boje, obrasli dlakama. Pri dnu formiraju rozetu, dok su prema vrhu nasumično raspoređeni. Cvetovi su jarkožuti i grupisani u cvat.
Gde raste: Smilju najviše pogoduje peskovito tlo, a može se naći i na kamenjarima. Vrlo dobro podnosi dugotrajne sunčane periode i sušu, ali je otporno i na vrlo niske temperature. Može se uzgajati u vrtovima,lejama, saksijama, a sadnju je najbolje obaviti početkom proleća ili u jesen. Zemljište u kom raste ne treba preterano zalivati niti đubriti.
Kad se bere: Cveta u letnjim mesecima, od kasnog juna do septembra. Najvište se sakupljaju listovi i cvetne glavice, koje se suše na promajnom mestu i skladište u hermetičke boce.
Melem za kožu
Smilje može suzbiti različite vrste upalnih procesa na koži, a najbolji efekti postižu se upotrebom razblaženog esencijalnog ulja ili soka od svežih listova. Deluje blagotvorno u slučaju alergijskih reakcija, poput kontaktnog dermatitisa i koprivnjače, koji izazivaju iritacije, svrab, peckanje, otokoe, osip… Melem i balzam od smilja smiruju i rozaceu i druge oblike crvenila kože, kao i čireve, akne, tegobe izazvane ujedima insekata, a pospešuju i obnavljanje oštećenog tkiva, te zarastanje rana. Deletvorni su i u slučaju opekotina, a doprinose i neutralisanju pega nastalih usled dugotrajne izloženosti sunčevim zracima. Osim toga, ulje od smilja jeda je od najčešćih sastojaka u preparatima za negu zrele kože jer ublažava bore i usporava starenje. Prednost ovih prepatata jeste i to što su potpuno prirodni i što ne isušuju kožu.
Regeneriše jetru
Ovaj organ glavni je “čistač” tela od različitih oblika štetnih materija iz električnih preparata i hemikalija iz domaćinstva, ali i kozmetike, hrane, vazduha. Zbog svega toga, jetri je potrebna podrška da bi lakše odstranila toksine koji ometaju njen rad i usporavaju razne organske funkcije. Najjednostavniji način da se to učini jeste da se utrlja razblaženo esencijalno ulje u donji abdominalni deo tela, ali i čajevi od ove biljke mogu pomoći. Osim toga smilje pomaže i drugim organima, na primer žuči, naročito kad je u pitanju žučni kamen, jer razmekšava ove strukture i olakšava njihovo odstranjivanje. Efikasno je u slučaju digestivnih tegoba, poput nadutnosti, zatvora, kiselosti, grčeva i nadimanja, a potpomaže i lučenje želudačnih sokova, usled čega se hrana brže razlaže, a varenje pospešuje. Smilje deluje i snažno antigljivočno, te može suzbiti tegobe izazvane dejstvom kandide, koja najčešće naapada creva.
I to nije sve…
Smilje je i odličan diuretik – odstanjuje suvišnu tečnost iz tela, uled čega se smanjuje rizik i od infekcija mokraćnih kanala. Također, snažan je analgetik, pa se može korisitit u slučaju artritisa i fibromijagije, jer ublažava bolove u zglobovima i mišićima. Deluje i antimikorbono i ekspektorativno, pa je čaj pogodan za suzbijanje kašlja, jer podstiče razlaganje i izbacivanje sluzi iz disajnih organa, a ublažava i bolove izazvane groznicom. Od smilja se mogu praviti i kupke za smirivanje upale hemeroida, a komprese na bazi ovog bilja ublažavaju modrice i kontuzije. Miris esencijalnog ulja smilja deluje sedativno, te samo nekoliko kapi raspršenih po prostoriji može ublažiti nervnu napetost i nuspojave ovog stanja, poput povišenog krvnog pritiska.
Protiv kamena u žučnoj kesi
Napravite mešavinu od jednakih delova lista i cveta hajdučice, cveta smilja, listova nane i trave ruse. Punu kašiku smese poparite šoljom ključale vode i poklopite posudu, pa ostavite to da odstoji dva do tri sata i procedite. Pijte triput dnevno po šolju, pola sata pre jela.
Za suzbijanje artritičnih bolova i fibromijalgije
Zagrejte na pari pola šolje kokosovog ulja i kašiku narendanog pčelinjeg voska. Skolonite to sa šporeta, pa kad se malo prohladi, dodajte po deset kapi etarskog ulja smilja, ruzmarina i lavande. Smesu prespite u staklenu teglu i ostavite u frižideru. Mast utrljavajte kružnim pokretima u bolna mesta dva do tri puta dnevno.
Za ublažavanje otoka i modrica
U litar ključale vode sipajte četiri do pet kašika sušenog cveta smilja, kao i po dve kašike cveta kamilice i lavande. Ostavite to poklopljeno da odstoji pola sata. Zatim procedite i potpopite čist peškir ili pamučnu tkaninu u toplu tečnost, iscedite i stavite na bolno ili oteklo mesto. Ostavite preparat da deluje 15 do 20 minuta. Ponavljajte to nekoliko puta dnevno dok se tegobe ne smire.
Za smirivanje opekotina
Pomešajte pola šolje maslinovog ulja, dve kašike otopljenog ši putera i po deset kapi etarskog ulja smlija i lavande i tamjana. Prespite smesu u staklenu teglicu i ostavite je u frižideru. Mažite bolno mesto nekoliko puta dnevno.
Za regeneraciju kože lica
Sjedinite kašiku kokosovog ulja s tri kašike organskog meda, pa dodajte tome kašiku jabukovog sirćeta i 15 kapi esencijalnog ulja smilja. Sve dobro promešajte, pa nanesite na kožu lica, ostavite da deluje 15 minuta i isperite mlakom vodom. Tretman ponavljajte tri puta nedeljno. Preparat čuvajte u frižideru.
Napomena: Konzumacija pripravaka od smilja ne savetuje se trudnicama, dojiljama i deci, kao ni osobama alergičnim na bilje iz porodice glavočika.
Pratite nas na Facebook-u
I svakodnevno dobijajte nove recepte na vašem Facebook zidu
Praktična Žena - Recepti
